Tak się składa, że po raz drugi chcąc się podzielić z szerszą opinią swoimi spostrzeżeniami za punkt wyjścia wybiorę film. W ostatnich dniach obejrzałem „Blondynkę” – a więc Netflixową opowieść o Merilyn Monroe w reżyserii Andrew Dominika. Kto by w tym filmie szukał rozrywki łatwej jak filmy ze wspomnianą aktorką, pełnych koloru, uśmiechu i czaru jak ona (lub jej wykreowany wizerunek) ten mocno się rozczaruje. Oparty na faktach z życia gwiazdy film jest przygnębiającą historią o osobie do głębi nieszczęśliwej. Continue reading To nie jest stereotypowa „Blondynka” – recenzja Olgierda Ślązaka
Solidarność w ujęciu najnowszych badań historyków IPN
Zapraszamy na bardzo ciekawe spotkanie poświęcone historii opozycji w PRL zawartej w Encyklopedii Solidarności. Wydarzenia związane z oddolnym ruchem sprzeciwu obywatelskiego w Polsce przyczyniły się do upadku komunizmu w Europie środkowo – wschodniej. Prezentowana pozycja zgłębi naszą wiedzę na temat wyjątkowości i fenomenu opozycji demokratycznej w Polsce Ludowej z lat 1976-1989.
21 listopada 2019, godz. 16.00 Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego ul. Strzelców Bytomskich 2, sala 233
Edward Cieśla “Zabawa”
W dniu dzisiejszym pod budynkiem Aresztu Śledczego w Opolu odbyła się uroczystość upamiętniająca “ofiarę katyńską” – oficera Armii Krajowej, Edwarda Cieślę ps “Zabawa”. Zastrzelonego w 1952e na dziedzińcu aresztu w wyniku wyroku sądowego. Uroczystości zorganizował członek Stowarzyszenia Biało-Czerwone Opole Łukasz Gruca, a poprowadził wiceprezes Bolesław Bezeg. Okolicznościowe przemowy wygłosił kapłan katolicki ks. Krzyżanowski, jak również przedstawiciele IPN i osoby współpracujące w poszukiwaniach ciała Edwarda Cieśli. Odśpiewano hymn państwowy, zmówiono modlitwę za zmarłych, złożono również kwiaty i zapalono znicze. Następnie udano się do siedziby OSPN w Opolu, gdzie zebranej publiczności wyświetlono film dokumentalny o okolicznościach śmierci i powtórnego pochówku, tym razem z honorami.