Święto Dnia Kadeta 21-05-2017

Fundacja Orląt Opolskich serdecznie zaprasza na organizowane 21 maja 2017 r. w Gogolinie oraz na Górze św. Anny ogólnopolskie Święto Dnia Kadeta „Szlakiem ORLĄT OPOLSKICH – KADETÓW poległych i walczących o polskość Ziemi Opolskiej podczas Powstań Śląskich”.

Święto Dnia Kadeta ustanowione w 1930 r. obchodzimy corocznie 21 maja w rocznicę dnia śmierci najmłodszego z poległych kadetów, szesnastoletniego Karola Chodkiewicza (1904-1921). Dzień Kadeta jest świętem, które w historii państwowości polskiej zrodziła Ziemia Opolska.

Karol Hieronim Chodkiewicz

Przeczytaj więcej o Karolu Chodkiewiczu.

Dzisiaj to na nas spoczywa obowiązek dbania o ich pamięć, dlatego w IMIENIU RODZIN POLEGŁYCH W POWSTANIACH ŚLĄSKICH KADETÓW WZYWAM WSZYSTKICH, KTÓRYM BLISKI SERCU JEST POLSKI ŚLĄSK OPOLSKI DO UDZIAŁU W UROCZYSTOŚCIACH.

 Święto Dnia Kadeta

Harmonogram obchodów:

1. Gogolin ul. Szkolna/Żeromskiego,  godz. 9.00 – 9.30.

Apel Poległych przy niedokończonym pomniku kadetów. Mając na uwadze znaczenie tego miasta i jego nierozerwalnych związków z kadetami, przypomnijmy tu m.in. poległego nieopodal w Jasionie na zboczach Góry św. Anny 21 V 1921 r. kadeta Karola Chodkiewicza. Złożonego do grobowca rodzinnego na krakowskim Cmentarzu Rakowickim w żelaznej, gogolińskiej trumnie, wykonanej przez mistrza ślusarskiego Tomasza Stanka z Gogolina. Pamiętając o nieocenionej roli, jaką odegrał w tamtym miejscu i czasie ks. Proboszcz Karol Lange z Gogolina, okazując pomoc rodzicom poległego kadeta przy jego ekshumacji czy też pochówku na gogolińskim cmentarzu parafialnym w zbiorowej mogile towarzyszy broni, powstańców śląskich poległych w walkach o polski Gogolin.

Zapraszając będziemy po raz kolejny prosić mieszkańców, władze miasta, powiatu, województwa oraz kraju o znalezienie drogi prowadzącej do porozumienia w sprawie możliwości dokończenia gogolińskiego pomnika kadetów. W uroczystościach udział weźmie młodzież szkolna oraz kadeci – ich dzisiejsi rówieśnicy, tak by swoją obecnością dać świadectwo determinacji oraz konieczność rozwiązania BOLESNEGO problemu niemożności dokończenia budowy pomnika, miejsca uczczenia pamięci  poległych i walczących o polski Śląsk Opolski w 1921 r. kadetów.

2. Góra św. Anny, Bazylika  godz. 10.00 – 11.00

Msza św koncelebrowana „Odnowy Przymierza”. Jest to kontynuacja mszy zamawianych przez najbliższą rodzinę śp. kadeta Karola Chodkiewicza od dnia jego tragicznej śmierci 21 maja 1921 r. Pierwotnie msze odprawiano w Warszawie, po II wojnie światowej w zmienionej rzeczywistości w Krakowie, a obecnie w Bazylice na Górze św. Anny. Upamiętnia ona symbolicznie przymierze zrodzone w czasie wspólnej walki kadetów, najmłodszych żołnierzy II RP oraz armii powstańczej z wojskami niemieckimi podczas Powstań Śląskich.

3. Góra św. Anny godz. 11.30 – 14.00

Muzeum Czynu Powstańczego ul. Leśnicka 28. Odbędzie się tu konferencja, podczas której wystąpią prelegenci: m.in.  Halina Bieda (Dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach) oraz zaproszeni goście.

Na zakończenie organizatorzy zapraszają wszystkich uczestników na żołnierski posiłek.
W tym roku Patronat nad w/w uroczystościami objął Wojewoda Opolski Adrian Czubak.

W imieniu rodzin poległych kadetów
z poważaniem
Mieczysław Kuleszyński
organizator
Fundacja ORLĄT OPOLSKICH
ul. ks. Józefa Poniatowskiego  1-3 / 9
47-200 Kędzierzyn-Koźle
tel. 785237276
orle.opolskie@wp.pl

https://www.facebook.com/Fundacja-Orląt-Opolskich-1478007255821772/

Program przejazdu na uroczystości w dniu 21 maja br. w Gogolinie i na Górze Świętej Anny dla uczestników obchodów:
7.45 – zbiórka pod Starostwem – Kędzierzyn pl. Wolności 13
8.00 – zbiórka pod Urzędem Miasta – Koźle ul. Piramowicza 32
9.00 – uroczystość w Gogolinie ul. Szkolna / Żeromskiego
9.30 – wyjazd z Gogolina na Górę Świętej Anny
10.00 – 11.00 – msza święta w Bazylice na Górze Świętej Anny
11.10 – wyjazd spod Bazyliki do Muzeum
11.30 – konferencja w Muzeum Czynu Powstańczego ul. Leśnicka 28
14.00 – zakończenie konferencji, wyjazd w drogę powrotną i rozwiezienie uczestników do miejsc, w których wsiadali do autokaru.

Zapisy pod tel. 785 237 276