Święto 10. Opolskiej Brygady Logistycznej 23-06-2013

Znak 10. Opolskiej Brygady LogistycznejW tym roku uroczystości święta 10. Opolskiej Brygady Logistycznej zostaną zorganizowane w centrum Opola w ramach Garnizonowej Nocy Świętojańskiej.

10. Opolska Brygada Logistyczna już po raz czternasty będzie obchodziła swoje święto na pamiątkę wydarzenia, które miało miejsce 14 lat temu. 30 czerwca 1999 roku nowo sformowana Brygada po raz pierwszy wykonała zadanie bojowe, które było testem dla nowo powstałej jednostki. Stworzono, wyszkolono, wyposażono a następnie wysłano poza granice kraju Narodowy Element Wsparcia (NSE). Żołnierze z Opola pojechali do Macedonii, aby zapewnić wsparcie logistyczne dla 18 Batalionu Desantowo – Szturmowego z Bielska Białej, operującego w ramach misji pokojowej NATO.

10. Opolska Brygada LogistycznaOd tego momentu żołnierzy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej można było spotkać w 14 państwach na cały świecie, gdzie służyli oni w ramach misji wojskowych z innymi polskimi żołnierzami… Od 1999 roku nie było misji Wojska Polskiego poza granicami naszego państwa, gdzie nie było by żołnierzy z naszej jednostki… Obecnie naszych żołnierzy służących na misjach poza granicami kraju można spotkać w dalekim Afganistanie i egzotycznym Mali.

Tego roku Święto Brygady odbędzie się 23 czerwca (niedziela) w centrum Opola dla podkreślenia bliskich więzi łączących Brygadę i jej żołnierzy z miastem oraz jego mieszkańcami.  Święto 10. Opolskiej Brygady Logistycznej będzie częścią Nocy Świętojańskiej jaką w Garnizonie Opole w tym roku organizują Dowódcy, Szefowie, Komendanci i Dyrektorzy Instytucji Mundurowych Garnizonu Opole.

Uroczystości  naszego święta rozpoczną się  o przemarszem kolumn żołnierzy z orkiestrą wojskową i kompanią honorową spod Katedry Opolskiej na plac Wolności gdzie o godzinie 17.00  pod pomnikiem „Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego” na uroczystej zbiórce powitamy przybyłych gości i mieszkańców naszego miasta i regionu.

Noc świętojanska w garnizonie Opole 23-06-2013Po głównej części uroczystości wszyscy goście oraz mieszkańcy Opola i regionu zostaną zaproszeni na Piknik Wojskowy,  który będzie miał miejsce na Placu Wolności,  gdzie na naszych gości będzie czekała moc atrakcji.

Ci z Państwa, którzy w tym dniu odwiedzą na Placu Wolności, będą mogli zobaczyć:
– pokaz działania żołnierzy na posterunku typu chec – point (na takich posterunkach nasi żołnierze pełnią służbę na misjach);
– pojazdy wojskowe jakich używamy na naszych misjach oraz usiąść w ich kabinach (HMMWV HAMER, KTO ROSOMAK, CIĘŻARÓWKI WOJSKOWE);
– pojazdy specjalne innych służb mundurowych;
–  warunki w jakich mieszkają żołnierze na misjach;
– na pokazie umundurowania zaprezentujemy wszystkie typy mundurów i wyposażenia wojskowego jakie jest obecnie używane przez żołnierzy;
– na pokazie uzbrojenia przedstawimy wszystkie typy broni będące na naszym wyposażeniu;
– będzie można sprawdzić celność swojego oka wykorzystując  zaprezentowane przez nas trenażery laserowe;
– będzie można spotkać się na specjalnym pokazie z uczestnikami misji wojskowych i wysłuchać ich opowieści;
– na pokazie saperskim zapoznamy naszych gości z działaniem sapera;
– na punkcie udzielania pierwszej pomocy każdy będzie mógł się nauczyć się zasad jej udzielania oraz sprawdzić później swoje umiejętności w tej dziedzinie;
– nasi goście zapoznają się też z posiadanym przez nas sprzętem łączności  oraz będą mogli  spróbować nawiązać łączność za pomocą wojskowych  radiostacji;

Oprócz tego zapraszamy wszystkich naszych gości do bezpłatnego skosztowania wojskowego przysmaku – grochówki. Nasi kucharze przygotują 1000 porcji „królowej zup” dla naszych gości.

Będąc na naszym pikniku o godzinie 18.30 będzie można wysłuchać koncertu orkiestry wojskowej z Krakowa, która będzie się znajdując się na dachu naszej opolskiej Filharmonii będzie grała najpiękniejsze wojskowe piosenki.

Oprócz tego organizatorzy Garnizonowej Nocy Świętojańskiej zapraszają też na inne atrakcje: koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (18.30 Amfiteatr) i pokaz sztucznych ogni wraz z rzucaniem wianków na wodę (12.30 kanał Młynówka).