Relacja ze spotkania z prof. Franciszkiem Markiem

Dziękujemy serdecznie prof. Franciszkowi Markowi za wspaniałą opowieść. Przepiękna, pełna ciekawych szczegółów, anegdot, i mało znanych faktów, gawęda o własnym życiu była pierwszym tego rodzaju spotkaniem z publicznością. Jak sam prof. Marek zaznaczył, z właściwym sobie poczuciem humoru, wcześniej nie zdecydowałby się na taki krok, aby nie być posądzonym o autoreklamę.
Usłyszeć mogliśmy o przodkach profesora, historia których splotła się nierozerwalnie z dziejami Śląska; dzieciństwie naznaczonym wojną, ucieczkami i prześladowaniami ze strony zgermanizowanych rodaków, ale również pomocą zwykłych Niemców; latami akademickimi, spotkaniami z papieżem Janem Pawłem II, pierwszej miłości, czy chlubnych i tych mniej postaciach z którymi profesor zetknął się w trakcie swojego życia. Choć było to chyba najdłuższe ze zorganizowanych przez nas spotkań i tak na końcu pozostał niedosyt – na wiele spraw zabrakło czasu.
Przy okazji spotkania mieliśmy zaszczyt wręczyć Panu Profesorowi akt nadania Honorowego Członkostwa Stowarzyszenia Biało-czerwone Opole. Przyjęcie członkostwa przez pierwszego wybranego w wolnych wyborach rektora Uniwersytetu Opolskiego jest oczywiście dla nas ogromnym wyróżnieniem, ale i zobowiązaniem na przyszłość by i Pan profesor mógłbym również poczuć dumę z przynależności do Biało-czerwonego Opola