„Agent Tomek” w Opolu 24.11.2012

Tomasz Kaczmarek, znany szerzej jako „agent Tomek” w sobotę odwiedzi Opole. Byłego funkcjonariusza policji oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a dziś posła z ramienia Prawa i Solidarności, zaprosił Klub Gazety Polskiej w Opolu.

Wizyta (kojarzonego z medialnie głośnymi akcjami CBA dotyczącymi m.in. Beaty Sawickiej i Weroniki Marczuk oraz willi w Kazimierzu Dolnym) „agenta Tomka” przypada w ciekawym momencie, kiedy ogłoszono udaremnienie przygotowań do zamachu na polskie władze…

Zapraszamy!

Sobota, 24 listopada, godz. 18:00

Uniwersytet Opolski, ul. Oleska 48, Aula Stara

 

Przypomnijmy, za Wikipedią, najgłośniejszą sprawę związaną z „agentem Tomkiem”:

Jako Tomasz Piotrowski, rzekomy przedsiębiorca budowlany, brał udział w rozpracowywaniu ówczesnej posłanki Platformy Obywatelskiej, Beaty Sawickiej, w sprawie rzekomej próby tzw. ustawienia przetargu publicznego i następnie przyjęcia korzyści majątkowej. Beata Sawicka została zatrzymana 1 października 2007, zaś 16 października 2007 (na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi) na konferencji zorganizowanej przez szefa CBA Mariusza Kamińskiego przedstawiono część materiałów operacyjnych.

W swoim oświadczeniu wydanym następnego dnia i w późniejszych wyjaśnieniach w toku procesu karnego posłanka twierdziła, że została celowo uwikłana w sytuację korupcyjną przez niestandardowo działającego funkcjonariusza, który miał ją uwodzić i manipulować za pomocą czułych sms-ów, upominków (w tym bukietu róż z perłami), pocałunków czy wspólnych kolacji.

Postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy umorzono w 2010 wobec niestwierdzenia znamion czynu zabronionego i uznania, że funkcjonariusze działali w ramach prawa. Proces karny Beaty Sawickiej w maju 2012 został zakończony w pierwszej instancji wyrokiem skazującym byłą posłankę na karę łączną 3 lat pozbawienia wolności.